📱✈️MTTSTK:Prezentovana višejezična aplikacija sa mapiranjem turističkih destinacija Tuzlanskog kantona

Nakon dužeg perioda priprema Tuzlanski kanton, prema riječima resornog ministra Almira Žilića, konačno ima okvir turističkih potencijala koji predstavlja temelj kvalitetnog turizma.

„Možda smo jedini u Federaciji BiH koji su napravili iskorak vezan za mapiranje turičkih potencijala. Referirajući se sada na svo dešavanje oko Aerodroma Tuzla, oko lokalnih turističkih zajednica koje su u zadnje vrijeme vrlo aktivne, turistički potencijali su izuzetni u Tuzlanskom kantonu ali realno mi do danas dana nemamo podatke gdje šta imamo. Ovo će nam pomoći da turistima i lokalnim i kantonalnim turističkim zajednicama omogućimo da javnosti i potencijalnim turistima pokažu ono što imamo i sigurno obogatimo turističku ponudu u Tuzlanskom kantonu“, najavio je ministar Žilić.

Na prezentaciji je predstavljen način korištenja aplikacije te planovi za njenu promociju i uključivanje lokalnih zajednica i turističkih aktera.

Predstavnik konsultantske kompanije koja je načinila aplikaciju „Remote“ d.o.o. Sarajevo Belmin Malagić kaže da su mapirali sve turističke resurse sa područja Tuzlanskog kantona u jednu mapu i dobili bazu podataka od koje je načinjena turistička aplikacija.

„Ta turistička aplikacija sadrži sve one turističke resurse koje smo ranije identifikovali, valorizovali i mapirali te za njih napravili kratke opise, slike i sve  bitne informacije za turiste. Tako da su mapirani i prikazani oni primarni turistički resursi koji uključuju prirodne turističke destinacije, kulturno-historijsko nasljeđe, vjerske objekte, manifestacije i događaje i smještajne ugostiteljske objekte na području Tuzlanskog kantona. Svi su kategorizirani prema tipovima i turistima olakšana pretraga i snalaženje na području TK“, rekao je na današnjoj prezentaciji Malagić. Aplikacija je, rečeno je na današnjoj prezentaciji, prilagođena i domaćim i stranim turistima i ima opcije bosanskog, njemačkog i engleskog jezika te je ostavljena mogućnost unaprjeđenja kroz unos novih podataka, slika i novih turističkih resursa, objavljeno je na stranici Vlade TK.